Umów wizytę 

22 636 46 66

Chirurgiczne leczenie żylaków

Zadbaj o zdrowie swoich nóg

Leczenie chirurgiczne można podzielić na 2 grupy: zabiegi klasyczne oraz zabiegi wewnątrznaczyniowe.

Leczenie klasyczne operacyjne jest leczeniem inwazyjnym cechującym się możliwością powikłań zarówno miejscowych jak i ogólnych. Polega ono na usunięciu całej lub części żyły odpiszczelowej poprzez nacięcie w pachwinie oraz nad kostką oraz podwiązanie bocznic w pachwinie .Następnie przez małe nacięcia na skórze dokonuje się usunięcia splotów żylakowych ( tzw miniflebektomia). Analogicznie można usunąć żyłę odstrzałkową na podudziu.

Leczenie wewnątrznaczyniowe polega na wprowadzeniu do niewydolnej żyły cienkiego cewnika który wytwarzając odpowiednio skumulowaną wiązkę energii zamyka żyłę od środka . Żyła nie jest usuwana ale ulega zamknięciu i zwłóknieniu. Energią wykorzystywaną do zamknięcia jest energia lasera EVLA – endovenous laser ablation lub EVLT – endovenous laser treatment lub energia pola elektromagnetycznego o częstotliwościach radiowych RFA – radiofrequency ablation. Metody wewnątrznaczyniowe są bardzo dobrymi metodami leczenia żylaków.

Do ich zalet należą przede wszystkim:

  • mniejsza inwazyjność
  • szybsze uruchomienie po operacji
  • mniejsze dolegliwości bólowe
  • znieczulenie miejscowe

Wskazaniem do leczenia jest stwierdzenie refluksu osiowego w żyle odpiszczelowej oraz odstrzałkowej.

Czynnikami mogącymi utrudniać zabieg wewnątrznaczyniowy są: kręty przebieg naczyń żylnych i zapalenia żył w przeszłości . Zmiany te mogą powodować trudności we wprowadzeniu sondy do żyły.

Zarówno po zabiegach klasycznych i wewnątrznaczyniowych wskazana jest kompresjoterapia czyli kontrolowany ucisk kończyny. Można to zapewnić bandażując kończynę po zabiegu lub zakładając rajstopy lub pończochy przeciwżylakowe.

Po zabiegach wewnątrznaczyniowych często wymagane jest zaopatrzenie pozostałych zmian żylnych. Do tego możemy zastosować wspomnianą wcześniej miniflebektomię, skleroterapię lub zamykanie drobnych naczyń laserem.