Umów wizytę 

22 636 46 66

Skleroterapia

Bezbolesna i skuteczna metoda walki z żylakami

Przeznaczenie

Skleroterapia jest metodą od dawna stosowaną w medycynie do likwidacji żylaków. Polega na wstrzykiwaniu w zmienione żylakowato naczynia substancji mających na celu zamknięcie i zarośnięcie naczyń. W obecnych czasach dzięki nowym technikom i nowym środkom obliterującym skleroterapia przeżywa swój wielki renesans i jest metodą często stosowaną w walce z żylakami. Za pomocą tej metody można likwidować zarówno małe „pajączki” jak również duże żylaki.

Działanie

Zabieg skleroterapii polega na wstrzykiwaniu do światła naczynia specjalnych substancji, powodujących w danym miejscu niewielki stan zapalny, który doprowadza do zrośnięcia się ścianek naczynia, a następnie do zwłóknienia i wchłonięcia żyły.

Celem skleroterapii nie jest wywołanie zakrzepicy, czego obawia się większość pacjentów, ale zamknięcie naczynia w mechanizmie obrzęku, podrażnienia i włóknienia. Do nastrzykiwania żylaków stosuje się obecnie bardzo cienkie igły oraz strzykawki jednorazowego użytku, co gwarantuje wysokie bezpieczeństwo.

Wybór środka obliterującego oraz jego stężenie zależy od rodzaju i wielkości żylaka. W czasie zabiegu pacjent powinien leżeć, ponieważ taka pozycja zapewnia lepszy kontakt leku z zapadniętymi ściankami naczyń. Bezpośrednio po iniekcji uciska się miejsce ukłucia (gazikami, tamponami), a następnie zakłada elastyczny opatrunek – specjalistyczną pończochę uciskową (dobraną na miarę). Po zabiegu pacjent powinien nosić tą pończochę wedle zaleceń lekarza od 2 do 7 dni, w zależności od tego, jak duża żyła została nastrzyknięta. Zabieg powtarza się co 2 tygodnie do czasu zamknięcia wszystkich pajączków i żylaków.

Efekty

Zabiegi skleroterapii są w pełni bezpieczne, bezbolesne, skuteczne i nie wyłączają z życia zawodowego. Wykonuje się je w serii co 2 tygodnie. Ilość zabiegów zależy od rozległości zmian. Po ukończonej kuracji nogi są wolne od żylaków czy tzw. pajączków.