Umów wizytę 

22 636 46 66

Leczenie nadpotliwości

Pozbądź się krępującego problemu

Nadpotliwość to wyjątkowo nieprzyjemna i niełatwa do usunięcia dolegliwość, znacznie utrudniająca wykonywanie zwykłych, codziennych czynności oraz będąca przyczyną kłopotliwych sytuacji w życiu zawodowym i towarzyskim. Z pomocą w walce z tym problemem przychodzi nam toksyna botulinowa BOTOX®, która przynosi znacznie lepsze efekty niż każda inna terapia.

Czym jest nadpotliwość

Miejscowa nadmierna potliwość dotyczy przede wszystkim stóp, dłoni i pach. Rzadziej obejmuje również twarz. Jest ona następstwem nadaktywności jednego z rodzajów gruczołów potowych, należących do gruczołów wydzielania zewnętrznego. Gruczoły tego typu są zlokalizowane niemal na całej powierzchni ciała, ale jest ich szczególnie wiele na wewnętrznej stronie dłoni, na stopach i pod pachami. Nadpotliwość wyzwalają te same czynniki, które powodują normalne wydzielanie potu (ćwiczenia fizyczne, ciepło lub zimno, niektóre pory dnia, kawa, alkohol, gorące lub pikantne potrawy, a także stres, lęk lub silne emocje). Jedyną różnicą jest jego ilość. Osoby z nadmierną potliwością mogą wydzielać olbrzymią ilość potu. Oznacza to, że ich dłonie, stopy, klatka piersiowa lub pachy są stale wilgotne. Jest to dla nich niezwykle niewygodne i krępujące. Doskonałym rozwiązaniem powyższych problemów jest terapia toksyną botulinową czyli botoxem.

Na czym polega terapia

BOTOX® jest doskonale oczyszczonym preparatem białka toksyny botulinowej typu A uzyskiwanej z bakterii Clostridium botulinum. Przy użyciu bardzo cienkiej igły lekarz wstrzykuje małą objętość (0,1-0,2 ml) roztworu w 10-15 miejsc oddalonych od siebie o 1cm pokrywając botoxem równomiernie okolicę poddaną terapii. Niekiedy korzysta się z barwnika, który umożliwia zidentyfikowanie miejsc, w których wydzielanie potu jest największe i które powinny być nakłuwane (test Minora). Zabieg trwa około 30 minut. Po wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki preparatu, blokuje on działanie nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. Zapobiega to wydzielaniu przez nie potu.

Efekty

Skutki leczenia są bardzo różne i zależą od indywidualnych uwarunkowań. W jednym z badań klinicznych wytwarzanie potu zmniejszyło się aż o 87% po tygodniu od wykonania zabiegu. U 95% pacjentów objętość potu maleje co najmniej o połowę. Pierwotny efekt utrzymuje się przez 6-12 tygodni, a potem stopniowo zanika. Powstają bowiem nowe zakończenia nerwowe, które zastępują te wcześniej zablokowane przez BOTOX®. Kolejna sesja leczenia może być przeprowadzona po całkowitym wygaśnięciu efektu poprzedniej, co następuje średnio po 7-12 miesiącach.